Перевірка зображень з Verify – як це працює

Verify точно не перевірить фейк замість вас. Але якщо ви хочете його перевірити, то з нами це можна зробити дуже швидко.

Спробуймо дізнатися, що це за зображення
national_guard

Цей мем зі згадкою про Українську Національну Гвардію в заголовку став доволі популярним не тільки в рунеті, а й на англомовних ресурсах. Це й справді кумендна картинка. Якщо вона правдива. Cаме це ми й спробуємо дізнатися.

Почнемо із кроків, які нам пропонує Verify
1
Спершу шукаємо першоджерело
2
Це виявляється нелегким завданням, адже мем активно тиражували розважальні сайти протягом двох років. Пошук за зображеннями в Google показує десятки ідентичних копій без жодних посилань на першоджерело.
3
TinEye справляється із завданням трохи краще та знаходить не лише ідентичні копії, а й перероблені версії цього ж зображення
4
Попри це, серед результатів пошуку одні лише сайти з інтернет-мемами. Надійне джерело, за допомогою якого можна перевірити достовірність, знайти не вдається. Здавалося б, справа безнадійна – навіть якщо десь і є оригінальне фото, то воно просто поховане під сотнями мемів.

Шукаємо подію
Якщо ж технічні характеристики зображення жодним чином нас не наблизили до оригіналу, то це може зробити те, що на ньому зображено.
Ми знаємо, що це певні військові навчання в прохолодну пору без жодних розпізнавальних знаків щодо місця. Тому починаємо з ключових слів, найбільш пов’язаних із самим мемом.
Деталей щодо дати ми не маємо, тому вибираємо варіант “Я не знаю дати” та вводимо: [нацгвардия гранатомет]5
У пошуковику переходимо до закладки “Зображення”. І результати відразу стають більш інформативними
6
Серед всюдисущих мемів та сторонніх зображень з’являються світлини дуже схожі до тієї, яку ми шукаємо. Є всі підстави вважати, що ці фото було зроблено тоді ж, коли наше.
Перейшовши за одним із зображень дізнаємося, що це фотографії з навчань Національної гвардії у Нових Петрівцях під Києвом у березні 2014 року. Подію ми знайшли. Тепер нам потрібні фото звідти.

Шукаємо всі доступні фото з події
Коли уважно придивитися, то cеред знайдених схожих фото з цієї події можна помітити водяний знак УНІАН. Якщо на події був фотокореспондент цього агентства, то його знімки доступні онлайн і можуть дати більше інформації.
7
Всемогутні пошукові оператори Google дозволяють знайти ці фотографії миттєво. Потрібно лише ввести запит [Нацгвардія навчання], обмежити пошук по сайту УНІАН [site:unian.net] та звузити часові рамки до березня 2014 року, коли ці навчання власне й відбулися.
Сторінка, що відповідає цим пошуковим параметрам, є лише одна
8
На цій же сторінці є потрібна нам фотографія. В тому, що знімок на офіційному сайті інформагентства оригінальний, сумнівів бути не може.
9
Ось, власне, і все. Тепер ми знаємо, що популярний жарт про українську нацгвардію не лише інтернет-мем, а ще й змонтований фейк
10

Рекомендовані пости

Залиште коментар