Перевірка відео з Verify – як спростувати фейки

“Бойцы нацгвардии подбили русский танк” – таке відео можна знайти в YouTube.

Ролик опублікували 13 червня 2014 року. За кадром чути постріли та фрази українською мовою. Спробуємо за допомогою Verify перевірити, що це за танк і чиї це бійці.

video_2

Як і будь-який пошук, починаємо зі встановлення першоджерела.

video_3

Значну частину фейків вдається спростувати на цьому етапі. Щоправда, для пошуку першого опублікованого відео цього доводиться докласти зусиль. Перші результати не дають жодної відповіді. Google не знаходить за кадрами відео нічого подібного.

video_4

Відповідь не завжди лежить на поверхні
Перевірка інформації – це завжди процеc. Лише після пройдених кількох кроків зібрані деталі зможуть нас привести до фактів, що підтверджують або спростовують інформацію.
Якщо із першого разу не вдалося дізнатися потрібних деталей, тоді пошук потрібно звузити – додати нове ключове слово, змінити пошуковий запит, обмежити пошук за датою чи сайтом.

Саме дата публікації відео нам відома. А отже ми можемо перейти до наступного кроку “Коли?”
Спробуймо пошукати інформацію про це відео до 2014 року.

video_5

Результати відразу стають більш інформативними. У розділі “Сторінки, які містять відповідні зображення” ми бачимо відео з 6-го грудня 2012-го року, яке містить точно такий самий кадр.

video_6

Якщо переглянути відео за посиланням, то ми бачимо що це ідентичні кадри, які мають зовсім іншу звукову доріжку – української мови на ній немає.

Ці факти – дата публікації та змонтована звукова доріжка – є достатнім підтвердженням, що відео про ніби-то бійців Нацгвардії та російський танк є фейковим.

Фейк спростовано – шукаємо далі
Проте не зупиняємося на цьому і спробуємо дізнатися більше деталей про оригінальне відео та знову використаємо пошук через Verify.

Пошук за кадрами допомагає знайти ідентичне відео на сайті Total War TV з деталями події:

Battle date claimed by the main source : Nov-25-2012
Original title : Syria – Sham Hawks rebels destroy SAA tank with huge IED 25/11

Оскільки ми маємо дату та назву події можемо спробувати знайти більше деталей про неї в інших джерелах, які можуть підтвердити або спростувати цю інформацію. Найкраще починати із Твіттера – якщо якусь новину обговорювали, то її точно обговорювали тут.

Як не загубитися серед мільйонів твітів
Пошуковий запит “Syria tank” не принесе нам жодних корисних результатів. Війна у Сирії, на жаль, вже багато років є буденністю і про тамтешні події опубліковано достатньо багато. Тому нам потрібно звузити пошук. Але більш детальних ключових слів ми теж не маємо. Ситуацію рятує дата. Ми знову можемо встановити часові рамки для пошуку [syria AND tank since:2012-11-01 until:2012-11-30] та знайти у результатах цікаве для нас повідомлення із посиланням на схожі кадри з підписом арабською (детальніше про Твіттер-пошук ми писали тут).

video_7

Відео стосується тієї ж події, однак є довшим та містить більше інформації.
Google-перекладач допомагає знайти у назві перші відомості про місце:

The destruction of a tank T-72 on the road to Idlib Al-Mastumah

Наприкінці 2012-го та на початку 2013-го років на цьому каналі було опубліковано кілька відео з тієї ж місцевості, а отже тематика акаунту послідовна та пов’язана з бойовими діями в регіоні. Це дає підстави припускати, що відео знімали очевидці подій. Звісно, остаточне підтвердження можливе лише після спілкування з авторами відео та отримання від них більше деталей про подію.

Перевірка місця
Однак що ми можемо перевірити відразу, то це місцевіcть. На дорозі між містами Ідліб та Аль-Мастумах вдається знайти оглядове колесо і будинок з куполом, який видно на відео:

video_8

Найбільш популярна база супутникових знімків Google Maps регулярно оновлює фотографії з супутників, а тому має найсвіжіші знімки з цієї місцевості за 2016 рік. Регулярна актуалізація фотографій є важливою та корисною. Однак при перевірці відео за 2012 рік може їх ускладнювати. Свіжі знімки свідчать про те, що оглядового колеса більше немає на тому місці:

Отже при перевірці географічних об’єктів варто вивчати ті версії карт, які приблизно відповідають періоду, коли сталася подія. Архівні версії супутникових знімків доступні в прогармі Google Earth. Сайт Wikimapia дозволяє порівнювати кілька супутникових знімків місцевості одразу з кількох ресурсів. Також це важливий ресурс інформації про об’єкти, нанесені волонтерами відразу на мапу. Це приносить додаткові деталі, що частково підтверджують точність місця. Наприклад, найближчі блокпости в цій околиці колеса називаються “Dreamland” та “Купол”. Це збігається з даними про купол та оглядове колесо, які видно на відео.
Якість знайдених супутникових знімків доволі низька. Інших фото, окрім супутникових, з дороги поміж містами Ідліб та Аль-Мастумах знайти не вдається. А отже, щоби остаточно підтвердити, що відео зняте саме в цій місцевості, потрібні додаткові свідчення очевидців, журналістів чи місцевих мешканців.

Попри це, усієї зібраної інформації цілком достатньо, щоби навіть через оперативно підтвердити фейковість першого відео під заголовком “Нацгвардия” та переконатися, що ці кадри кількарічної давності походять із Сирії.

Рекомендовані пости

Залиште коментар